Böyle teslim olmuştu, tüm eylemlerini itiraf etti

Irak’ın kuzeyinde sürdürülen Pençe Kilit harekâtı bölgesinde yakalanan kadın terörist Songül B. hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma tamamlandı.

Terörist, Irak’ın kuzeyinde ve Hakkâri kırsalında güvenlik güçlerine ait karakol ve üs bölgelerine yönelik 14 ayrı silahlı, bombalı ve roketli saldırılara bizzat katıldığını itiraf etti.

Pençe Kaplan harekatı bölgesi olan Şırnak’ın Uludere İlçesi karşısında yer alan Haftanin Vadisinde, Mehmetçiğin konumlandığı Sinek Üs bölgesine yönelik havan topu, Biksi ağır makineli tüfek ve suikast silahlarıyla saldırı düzenlediklerini belirten Songül B., “Bu darbeleme saldırısında ben havan kullandım.

İki hafta sonra aynı üs bölgesine ikinci kez ağır silahlarla saldırı düzenledik. Ardından Pençe Kilit harekât bölgesindeki Avaşin Vadisi içinde kalan Stune ve Dağlıca bölgesinde yan yana 3 sırttan oluşan TSK’ya ait üs bölgelerine 4 kez havanlı saldırı düzenledik. Aynı bölgede TSK’ya ait Kalekol’a 5 kez havanlı saldırı eylemine katıldım.

Yine Pençe Kilit harekât alanındaki Stune bölgesindeki üs bölgesine 5 farklı tarihte 7 adet havan atışı yaptık. Ardından Avaşin-Basyan bölgesi içindeki Sivri Tepe’de konumlanan TSK’ya ait üs bölgesine iki adet roket attım. Bu roketleri bizzat ben ateşledim. 1 ay sonra aynı tepeye iki adet havan atışı yapıldı.

Bu saldırıda da gözcülük yapıyordum. Basyan Vadisindeki Sivri tepede konumlanan askerlere de 2 havan attım. Aynı bölgedeki Şive ve Hüda tepedeki askerlere de 3 adet RPG-7 roketatarıyla saldırı gerçekleştirdim” dedi.

MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI DOĞRULADI

Milli Savunma Bakanlığı Kara Kuvvetleri Komutanlığı Hukuk Hizmetleri Başkanlığınca teröristin katıldığını itiraf ettiği 14 saldırıya ilişkin eylem evrakları savcılığa gönderildi ve teröristin katıldığını itiraf ettiği saldırının doğru olduğu bildirildi.

Bu saldırılarda Dağlıca Gevenkurki Tepe Üs Bölgesine düzenlenen saldırıda Piyade sözleşmeli erler İbrahim Uysal, İsmail Gürül, İbrahim Sakar, Piyade Sözleşmeli Onbaşı Selçuk Çıtırık’ın da yaralandığı belirtildi.

İfadesi alınan er İbrahim Uysal, “Atılan havan bizim içtima alanımıza düştü. Bacağımdan ve kulağımdan yaralandım. Havan saldırısı devam ederken 3 arkadaşım daha yaralandı ve helikopterle Yüksekova Devlet Hastanesinde tedavi altına alındık” dedi.

Er İsmail Gürül de, göz, yanak, kol ve ayaklarından şarapnel parçalarıyla yaralandığını belirterek kadın teröristten şikayetçi oldu.

20 KEZ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPSİ İSTENDİ

İddianamede, kadın teröristin itiraf ettiği, Milli Savunma Bakanlığının da doğruladığı Irak’ın kuzeyindeki 14 ayrı silahlı, bombalı ve roketli saldırıyla ilgili Songül B.’nin “Devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak, tasarlayarak kişiyi yerine getirdiği kamu görevinden dolayı öldürmek” suçlarından 20 kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması istendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir